Az első kérdések amik felmerülnek új műanyag ablak vásárlás esetén, hogy hány légkamrás legyen a műanyag ablak, és hogy hány rétegű üvegezést válasszunk hozzá. Bár mindkettő esetén jelentősen javulni fog az ingatlan hőszigetelése, mégis számos szempontot figyelembe kell venni annak érdekébe, hogy megtaláljuk a számunkra ideális megoldást. Figyelembe kell venni az ablak méretét, az ingatlan energetikai adottságait, értjük ez alatt a lábazati, homlokzati és födém szigeteléseket, magát a falazatot amiből a ház készült, de bizonyos esetben még az ingatlan tájolásának is szerepe van. Ugyan csak fontos eldönteni, hogy az új ablakra kerül-e árnyékoló. Természetesen van még egy nagyon fontos szempont, a költségvetés. Nyilván csak olyan ablakot fogunk vásárolni amit a keretösszegünk megenged, de fontos szempont az ár/érték arány is. Ebben a bejegyzésben ebben a dilemmában próbálunk segíteni a megfelelő döntés meghozatalában.
Mit jelent hogy két vagy három rétegű üveges a műanyag ablak?
A két- vagy háromrétegű üvegezés a műanyag ablakok hőszigetelő képességére és szerkezetére vonatkozik. Ezek az ablakok nem csupán egy üveglapot tartalmaznak, hanem több egymással párhuzamosan elhelyezett üveglapot, amelyeket gázokkal (például argonnal) töltenek fel az üveglapok közötti térben, hogy javítsák a szigetelést. Az alábbiakban a két- és háromrétegű üvegezés közötti különbségek olvashatók:
- Kétrétegű (dupla) üvegezés: Két üveglap található az ablakban, amelyek között egy szigetelő tér (gáz vagy levegő) helyezkedik el. Ez a típus általánosan jó hő- és hangszigetelést biztosít, és energia hatékony megoldás, gyakran alkalmazzák lakóépületekben és felújításoknál. A két rétegű üveg általában 24 mm-es 4-16-4 rétegrendű üvegezéssel rendelkezik, és Ug=1.0W/m2K
- Háromrétegű (tripla) üvegezés: Három üveglap található, amelyek között két szigetelő réteg található. Ez a megoldás még hatékonyabb hő- és hangszigetelést biztosít, különösen hidegebb éghajlaton vagy olyan helyeken, ahol az energiatakarékosság kiemelt szempont. A háromrétegű üvegezés minimálisra csökkenti a hőveszteséget, így segít fenntartani a kellemes belső hőmérsékletet. A három rétegű üveg általában 36 mm-es 4-12-4-12-4 rétegrendű, vagy 48 mm-es 4-18-4-18-4 rétegrendű üvegezéssel rendelkezik. Míg a 36 mm-es üvegezés hőszigetelő értéke Ug=0.67W/m2K addig a 48 mm-es üvegezésé már csak Ug=0.5W/m2K.
SCHÜCO műanyag ablakaink kivétel nélkül már csak a 48 mm-es 3 rétegű üvegezést használják.
Fő előnyök:
- Hőszigetelés: Minél több üvegréteg van az ablakban, annál jobb a hőszigetelés. A háromrétegű ablakok általában jobb U-értékkel (hőátbocsátási együtthatóval) rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy kevesebb hőt engednek ki a belső térből.
- Hangszigetelés: Több üvegréteg jobban szigeteli a külső zajokat, így a háromrétegű üvegezés előnyösebb zajos környezetben, de egy régi gerébtokos ablak esetén már a dupla üvegezéssel is javítható az ablak hangszigetelése.
- Energiahatékonyság: A háromrétegű üvegezés csökkenti az energiafelhasználást, mivel hatékonyabban tartja meg a hőt a helyiségben, így kevesebb fűtésre vagy hűtésre van szükség.
Mikor érdemes kétrétegű üvegezéssel készült ablakot választani?
A két rétegű (dupla üvegezésű) ablak választása bizonyos körülmények között előnyös lehet, és jobban jár vele, ha a következő szempontokat figyelembe veszi:
1. Költségvetési korlátok
Ha korlátozott a költségkerettel rendelkezünk, a két rétegű üveg olcsóbb megoldást kínál a tripla üvegezéshez képest. Bár nem nyújt olyan fokú hőszigetelést, mint a három rétegű, még mindig jelentős energiamegtakarítást biztosít a régi, egy rétegű ablakokkal szemben. Ha gyorsan kell cserélni az ablakokat, vagy felújítást végzünk ahol az elsődleges szempont a komfortérzet növelése, a két rétegű ablak ára és telepítési költségei alacsonyabbak lehetnek, így rövidebb idő alatt megvalósítható az ablakcsere.
2. Mérsékelt éghajlati viszonyok
Ha az otthona olyan éghajlati övezetben található, ahol az időjárás nem szélsőséges – például nincsenek nagyon hideg telek vagy nagyon forró nyarak –, a két rétegű ablak hőszigetelése elegendő lehet. Az enyhébb hőmérsékletű területeken a három rétegű üvegezés nyújtotta további szigetelés nem hoz akkora megtakarítást a fűtési és hűtési költségekben, hogy igazolja a magasabb árat.
3. Régebbi épületek
Ha egy régi épületben cserélünk ablakot, ahol a falak nem feltétlenül tudják elbírni a nehezebb, három rétegű ablakokat, a két rétegű üvegezés könnyebb, és kisebb terhelést jelent az épület szerkezetére. Ezért lehet, hogy ez a biztonságosabb választás az ablakcsere során.
4. Természetes fény maximalizálása
Ha az ingatlan természetes fénnyel történő megvilágítása különösen fontos, a két rétegű üvegezés több fényt enged át a három rétegűhöz képest. A két rétegű üveg csak körülbelül 15%-kal csökkenti a fényáteresztést, míg a három rétegű akár 35%-os csökkenést is okozhat. Ez különösen lényeges lehet olyan helyiségekben, ahol a természetes fény fontos szerepet játszik.
5. Energiamegtakarítás középszinten
Bár a két rétegű üveg nem szigetel olyan jól, mint a három rétegű, még mindig jelentős megtakarítás érhető el az egy rétegű üvegekkel szemben. Ha a cél egy ésszerű energiatakarékosság, de nem ragaszkodunk a maximális hatékonysághoz, a két rétegű ablak is megfelelő megoldás lehet.
6. Kevesebb zajvédelem szükséges
Ha olyan területen élünk, ahol nincs jelentős zajterhelés (például nem egy forgalmas út mellett), akkor a két rétegű üveg zajcsökkentési képessége elegendő lehet a kívánt hatás eléréshez. A három rétegű üveg jobb hangszigetelést biztosít, de ha ez nem prioritás, akkor a két rétegű üveg megfelelő lesz.
Két rétegű üvegezéshez javasolt műanyag ablakaink
Mikor érdemes három rétegű üvegezéssel készült ablakot választani?
A három rétegű üvegezésű ablak választása akkor éri meg jobban, ha a következő szempontok és körülmények fennállnak:
1. Nagyobb energiahatékonyság a elérése a cél
A három rétegű ablakok kiváló hőszigetelő képességgel rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy kevesebb hőt engednek ki az épületből télen, és nyáron is segítenek a kellemes hőmérséklet megtartásában. Ez különösen fontos hidegebb éghajlatú területeken vagy olyan épületekben, ahol magas a fűtési költség. Az ablakokon keresztül történő hőveszteség minimalizálásával jelentősen csökkenthetők a fűtésre szánt kiadások.
2. Javítani szeretnénk a hangszigetelést
Ha zajos környéken lakunk, például forgalmas utcán vagy repülőtér közelében, a három rétegű ablakok sokkal jobb hangszigetelést biztosítanak, mint a két rétegűek. A harmadik rétegnek köszönhetően hatékonyabban tompítja a külső zajokat, ezáltal kellemesebb, nyugodtabb környezetet teremt otthonunkban.
3. Hosszú távú beruházást tervezünk
A három rétegű üvegezés magasabb kezdeti költséggel jár, de hosszú távon megtérülhet. Az energiahatékonyságnak köszönhetően hosszú távon csökkenthetők a fűtési költségek, így idővel az ablakok ára megtérülhet. Tehát, ha hosszabb távra tervezünk az otthonunkkal, a három rétegű üvegezés hosszabb időre biztosít magas szintű komfortot és energiahatékonyságot.
4. Alacsonyabb ökológiai lábnyom
Ha fontos számunkra a környezettudatosság, a három rétegű ablakok alacsonyabb energiafelhasználást eredményeznek, ami kevesebb szén-dioxid-kibocsátást jelent. Ezáltal csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat, miközben energiatakarékosabban üzemeltethetjük otthonunkat.
5. Passzívházak és energiatakarékos épületek esetén
A három rétegű üvegezés kiváló választás passzívházakhoz vagy olyan épületekhez, amelyek célja az energiatakarékos működés. Ezek az épületek különösen érzékenyek a hőveszteség minimalizálására, és sok esetben előírás a magas szintű hőszigetelés, amelyet a három rétegű ablak biztosít.
6. Szigorú építési szabványok
Egyes országokban vagy régiókban a szigorú építési előírások és energiatakarékossági szabványok követelményei miatt a három rétegű üvegezés szükséges lehet. Az ilyen típusú ablakok teljesítik azokat a követelményeket, amelyek elengedhetetlenek a modern, környezettudatos építészetben. De elég csak a hazai építészeti szabályokat figyelembe venni, amik már 2018 óta olyan energetikai követelményt támasztanak a műanyag ablakoknak amikhez elengedhetetlen a három rétegű üvegezés használata.
7. Extrém időjárási körülmények esetén
Ha olyan helyen élünk, ahol szélsőséges időjárási körülmények vannak (nagyon hideg tél, nagyon forró nyár), a három rétegű ablakok jobban szabályozzák a belső hőmérsékletet, és nagyobb komfortot biztosítanak az év minden szakában.
Három rétegű üvegezéshez javasolt műanyag ablakaink
Akkor most melyiket válasszam?
- Ha rövid távú, olcsóbb megoldást keresünk, és mérsékeltebb hőszigetelés is elegendő számunka, vagy ha régebbi épületekhez keresünk ablakot, ahol a falak teherbírása kérdéses, akkor a kétrétegű üvegezés lehet a jobb választás.
- Ha hosszú távra tervezünk, és fontos számunkra az energiahatékonyság, a hangszigetelés, valamint az, hogy a fűtési/hűtési költségeink jelentősen csökkenjenek, akkor a háromrétegű üvegezés éri meg jobban.
- Ha újépítésű ingatlanba keresünk nyílászárót, akkor már az energetikai szabályozások betartása miatt is szükséges a három rétegű ablak vásárlása.
Összegzés: Általánosságban elmondható, hogy ha a kezdeti befektetést megengedheted magadnak, és különösen hideg éghajlaton laksz, a háromrétegű üvegezés jobb választás lehet, mivel hosszú távon megtakarításokat eredményez. Ha viszont költséghatékony megoldást keresel, vagy az épület adottságai nem igénylik a fokozott hőszigetelést, akkor a kétrétegű üvegezés elegendő lehet.